 Ett amerikanskt band som blandar flera sorters metal på sin själv-utgivna skiva. Mest är det nog för att de inte blivit riktigt eniga i bandet skulle jag tro ?
På a-sidan är det traditionell metal liknande Saxon, Great White, Kiss....med lite sånt som Black Sabbath och Mercyful Fate skulle kunna spela. På låten Boys night out har t.ex ett helt eget break mitt i låten som inte alls är som resten. Och vad sägs om tuffa låttiteln Night of the polizei!? På b-sidan har de fått in två lite längre låtar i concept-stuk med mera keyboards, och "mystik". Skulle drista mig att jämföra det med lite Savatage och Magnum, om du fattar vart jag vill ? The witching Hour (9:43) och Yellow Star (7:11) för att sedan avsluta det hela med One size som kunde varit med på en Rainbowskiva 1981-82. Det är en ok och givande skiva att lyssna på faktiskt då det just är sådan variation.
Medlemmar enligt omslag: Don Garrison - Vocals,Keyboard, Bass guitar. Richie Smith - Lead & Bass guitar & backup vocals. Doug Vaughn - Drums & Backup vocals 2 som spelar bass alltså -Men skulle inte påstå att basen är speciellt framträdande eller bra...så de kanske mest hjälptes åt där med att få ihop det överhuvudtaget? På internetsök anges att skivan är från 1986 och att det finns ÄNNU en basist med, men jag litar på den info som finns på omslaget. På skivan tackar de förresten banden Jackyl och Leather Nun..hmm. Skivan är inspelad i Spartanburg , South Carolina så jag räknar med att bandet var därifrån. (En kända person från denna stad är Pink Anderson (1900–1974), blues musician; inspiration for the "Pink" in Pink Floyd)(?)
Jag minns faktiskt inte när jag köpte denna skiva. Den info jag har är en prislapp som sitter på insidan med namnet Imerslund och priset 105 kr. Så det gör att jag vet den är såld i Norge/Oslo. Räknar med den är ganska ovanlig och troligtvis ok värde på den. Hittar EN till salu på musicstack för 888 kr. Om du som läser detta vet något om bandet, kommentera gärna.
Lyssna här/Youtube- The witching Hour Hoppa gärna in till ca 1:35 då det bygger upp sig.. Se också i kommentarsfältet där Don Garrison himself har kommenterat.
Förstalåten på a sidan här: Lyssna/Youtube
Sharps and Flats Unlimited BMI /SF 1002/1003 1987 Category: LP Hardrock
|